Racepak 3/16" BULLET THERMOCOUPLE 800-TC-B3-12
Model: 4015549
Supplier has not provided any fitment data for this product.
STANDARD
DELIVERY
STORE PICKUP
[More Info]
Exhaust Gas Temperature is a critical indicator of the performance of a typical racing engine. Racepak's 3/16" Bullet series of thermocouples are designed for motorcycle applications. Available in 8", 12", 16", 19" and 22" lengths.
Specifications:
Application Drag Racing, Pulling, Land Speed
Emission Code 5
Part Type Exhaust Gas Temperature (EGT) Sensor
Product Type Sensors
Proposition 65 www.P65Warnings.ca.gov
Size 12"